Miniklere Sunum : Endüstri Mühendisi Kimdir ? Satınalmacı Kimdir ?

Tarihin tozlu sayfalarında gezinirken vakti zamanında çalıştığım bir kurumun sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gerçekleştirdiğim sunuma denk geldim. Hem o an yaşadığım duyguları tarihe not düşmek hem de memleketimde ezilen endüstri mühendisliği ve satın alma meslek grubunun önemine dair, fiziki dünya da olmasa da sosyal dünyada bir iz bırakmak için sunumu bu sayfalara taşımak istedim.

Maalesef adil olmayan bir dünyada yaşıyoruz, hem farklı ülkeler arasındaki yaşam kalitesi, gelir dengesizlikleri çok fazla hem de aynı ülke içindeki farklı kesimler arasındaki dengesizlikler çok fazla, azınlık da olsa bazı gelişmiş ülkeler, bu sosyal dengeyi nispeten çoğunluğa yaymayı başarsa da dünyanın çok büyük bir kısmında bu dengesizlik dengesizce büyümekte.

İşte biz istanbul’da bir çok olanağın hemen eliminizin altında olduğunu zaman zaman unutup, kendimize has bin bir çile ile uğraşırken ülkemizin bazı köşelerinde insanlarımız çok daha zorlu sınavlara tabi olabiliyorlar.

Güneydoğu’daki illerimizden daha önce İstanbul’a hiç gelmemiş bir grup ilkokul öğrencisine çalıştığım kurum hem istanbul’u gezdirecek hem de bir fabrika turu gerçekleştirecekti. Fabrika turunun bir bölümünde bizim gibi gönüllü çalışanlar 15-20 dakikalık küçük sunumlarla yaptıkları işleri, mesleklerini bu öğrencilere anlatacaklardı.

Bu kapsamda ben de hem endüstri mühendisliğini hem de satın alma mesleğini anlatma fırsatı yakalamıştım. Özellikle çocukların gözlerindeki o korkuyla karışık merak, şaşkınlıkla iç içe geçmiş o mutluluk ve geleceğe dair umutları beni çok etkiledi, hepsinin geleceğe dair umutları vardı yemyeşil. Doğru toprağı bulduklarında daha yeşerecekler, filizlenecekler, dallanıp budaklanacaklardı. Biraz su desteği yeterliydi bu destek kadar aslında köstek olmamak, gölge etmemek güneşlerine daha da önemliydi.

O sunumun sonunda onlara; İranlı efsane yazar, Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık kitabı ve Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston’ını hediye etmiştim. Ne kadar da çok mutlu olmuşlardı. O gün hayatımın en anlamlı günlerinden biriydi. Şimdi o duyguları tekrardan yaşadım.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ KİMDİR ?

SATIN ALMACI KİMDİR ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s