Hala Umudumuz Var…

Uzun bir aradan sonra basketbola dair bir kaç satır yazma arzumu yeniden alevlendiren izlediğim ortaokullar arası basketbol maçı oldu.

Sahadaki minikler, basketbol aşkları ile sadece benim yazma isteğimi körüklememiş, Caferağa’nın kasvetli havası, eskimiş parkeleri, eğik çemberlerini de sihirli bir değnek dokunmuşçasına Madison Square Garden’a çevirmişti. Daha da güçlü olan asıl etikleri ise tüm seyircilerin yüreğine umut tohumları serpmiş olmalarıydı.

Tüm spor dallarında olduğu gibi basketbolda da geleceğimiz bu miniklerin elindeydi. O eller üstlendikleri sorumluluktan gayet memnun, tüm benlikleri ile anın tadını çıkartıyorlardı. Minikler kadar o miniklere bu imkanı sağlayan, onların heyecanlarına ortak olan ebeveynlerini de ayakta alkışlamak gerekiyor şüphesiz.

Nicelerinin bu fırsatı yakalayamadıkları ortamda, devletin, okulların, spor kulüplerinin yetersizliklerini bahane etmeyerek, ellerini taşın altına koymuş bu bilinçli veli kitlesinin artmasını ümit ediyoruz. Velilerin sayısının artacağına olan inancımız, spora ve alt yapıya yatırım yapılması gerektiğini düşünen yönetici ve bürokratların sayısının artacağına olan inançtan daha gerçekçi bir inanç olsa gerek…

Eleştiriden ziyade yazımda biraz daha özele inmek, gelecekte sıkça isimlerini duyacağımız üzerilerine yıldız tozu serpilmiş gençlerimizden bir kaçının ismini zikrederek onların basketbol aşklarını, velilerinin emeklerini taçlandırmak istiyorum.

Arca Arseven, iki numara Harun Erdenay tadında bir numaraya ve üç numaraya kolay adapte olabilir, bileği ve oyun görüşü oldukça üst düzeyde, top sürüşü topa hakimiyeti gayet iyi, tecrübeyle birlikte daha doğru tercihler yapacağı kesin, fiziksel olarak kendini daha üst seviyelere çıkartırsa uzun yıllar üst düzey takımlarda yer alacaktır.

Ata Ergüven, üç numara oynuyor bileği çok yumuşak ileride iki numaraya kayabilecek oyun görüşüne sahip, bu yumuşak bileğiyle atletik özelliklerini bir tık daha yukarıya taşıyabilirse rakip takımların en korktuğu çok can yakan bir oyuncu olma potansiyeline sahip, bir çok maçın kaderi onun parmaklarında belirlenecektir.

Gelelim diğer bir yetenek Ali Pıtırlı ya, fiziğiyle ters orantılı bir yeteneğe ve yüreğe sahip, top onu o da topu seviyor fundemantalı çok üst düzeyde, oyun görüşü harika, basketbolun sadece top ve çemberden ibaret olmadığını çok erken fark etmiş, gerektiğinde hiç çekinmeden sorumluluk alması ve top kullanması onun bir çok yıldız ile ortak olan yazgısı sanki… ( Kelimeleri daha fazla zorlamadan, sadece susup izlemek gerekir bazen http://www.youtube.com/watch?v=3EkP8EJTpwI )

Bu küçük basketbol canavarını izlerken sanki biraz Jason Kidd, Steve Nash tadı aldım belki fiziksel olarak Allen Iverson olmasını bekleyemeyiz ama skor gücü bakımından Iverson’ı geçebilir, ancak ben bizim bir Jason Kidd imiz neden olmasın diyorum? Gönlümden geçen de aslında dünya starı tadında bir point guarda sahip olmamız, uzun yıllardır en eksik olduğumuz nokta ortalamanın üzerinde, sıra dışı bir point guarda sahip olamamamız, gerçekten yetenekli şutörlerimiz ve uzunlarımız var, geçmişte de oldu. Ancak aynı seviyede guardlarımız olmadı, yetenekli bir guard, ülke olarak basketbolumuzu çok daha yukarılara çıkartacaktır.

Bize Jason Kidd’li basketbol takımı hayalleri kurduran miniklerimize,gençlerimize, onlara yeteneklerini sergileme fırsatı veren duyarlı, bilinçli ebeveynlere bir kez daha teşekkür ederek yazımı sonlandırmak istiyorum. Gençlerimize ve özellikle ailelerine ne kadar teşekkür etsek azdır, kabul etmemiz gereken bir gerçek varsa eğer spor bilincine ve sevgisine sahip bu insanlar olmasaydı, bu gençler de olamayacaklardı…

19 Ocak 2013, İstanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s