Kelime Oyunu Bizi Şartlandıran Bir Tuzak mı? Oyunları Boz

Malum Covid günlerinin yan etkilerinden biri de ev sinema sistemleri, oyun konsolları gibi evde zaman geçirilmesine olanak sağlayacak araç ve gereçlerin ön plana çıkması oldu, sadece elektronik ekipmanlar değil yapbozlara, masa oyunlarına olan talep de arttı, gerçi insanlar bir araya gelemedikleri için masa oyunları bir yerde aile içine hapsoldu ve tıkandılar.

Hayatımızın içine zaten fazlasıyla giren akıllı telefonlarımız ve onların bize sunduğu neredeyse sınırsız oyun ve içerikler daha da fazla zamanımızı çalmaya başladı. Bugünkü yazım bunlardan biri üzerine yaptığım gözlemlere dayanıyor, tam ismi vermiyorum ama kelime türetme oyunu dersem herkesin zihninde birşeyler canlanacaktır. Eminim bir çoğunuz da farklı versiyonlarını deneyimlemişsinizdir.

Hiç bilmeyenler de olabilir diye kısaca bahsedeyim, sizin ve rakibinizin elinde belirli harfler var, her harfin de kendine özgü puanları var,  kelime türetmesi zor olan “Ğ,J” gibi harfler daha yüksek puanlara “A,E,K,L” gibi çok kullanılan harfler ise daha düşük puanlara sahip. Oyun size belirli sayıda harf vererek elinizdeki ve yerdeki harfleri kullanarak maksimum puanı almanızı hedefliyor. Sadece bu değil ayrıca harflerin yerleşeceği alana hoş süprizler de hazırlamış, bazı kutucuklar harfin puanını 2’ye 3’e katlıyor, bazı kutucuklar ise hepten kelimenin tüm puanını 2’ye ve 3’e katlıyor.

Siz de amacınızın en yüksek puan alarak rakibinizi yenmek olduğunu varsayıyorsunuz ve başlıyorsunuz oyunun kurallarına uygun kelimeler türetmeye…

İşte hikayemizde aslında tam burada başlıyor amacınız kelime türetmek mi ? Sevdiğiniz istediğiniz kelimleri hayata geçirmek mi ? Yoksa size sunulan dayatılan hedefe gitmek için istemeseniz de sevmeseniz de sadece puanı yüksek diye o kelimleri yazmak mı ? Hangi tercihleriniz sizi mutlu ediyor ?

Burada tercih size kalıyor içinizden  “vicdan” yazmak geçiyor ama siz “lav” yazıyorsunuz çünkü “v” yi 3. sırada kullanınca daha çok puan alacaksınız, içinizden “huzur” yazmak geçiyor ama siz bunu yazarsam rakibime fırsat yaratırım o daha çok puan alır diye yazmıyorsunuz. Ve sonunda tüm kurallara harfiyen uyduğunuz için rakibinizi alt edip kazanıyorsunuz, sistem sizi ödüllendiriyor ancak aradığınız bu ödül mü ?

Aradığınız daha çok para daha çok prestij daha çok saygı daha çok çok çok çok için size dayatılan kurallara harfiyen uymak ve sonunda sistemin size biçtiği ödülleri almaksa belki de tam yapılması gerekeni yapıyorsunuz.

Hayatınızı size dayatılan mı yoksa sizin kendi tercihleriniz mi belirleyecek ? Aradığınız nedir ? Mutluluk mu ? Mutluluk nedir ? Bilmiyorum ama bana göre gerçek mutluluk ya da aradığınız gerçek her neyse onu yakalamak için oyunun kurallarının dışına çıkmalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s